Tehát a poszt az elmúlt 1-2 év zenei fejlődésére, és az image-váltásra koncentrál.
Kezdődött minden 2006ban, amikor is betört az USA után Európába is az „Új Hullám” Whitefülűek rögtön érezhették, h Timbaland (polgári nevén: Timothy Z. Mosley) amerikai producer/zeneszerző/rapper egy teljesen új korszakot indít el a Futuresex c. Justin albummal, mellyel egyébként megágyazott saját albuma, a Shock Value sikerének is.
Habár Timbaland neve eddig sem volt ismeretlen a nagyközönség számára, hiszen Magooval, Missy Elliottal és a tehetségtelennek egyáltalán nem mondható azóta tragikus körülmények közt elhunyt Aaliyahval is voltak közös projektjei egésszen 96ig visszamenőleg, az áttörés 2006ig váratott magára. Talán a telített piac, és a sikeres gengszter image miatt felkapaszkodó gyenge minőségű előadók nem hagytak teret
2005-6ra, azonban egyre unalmasabbá kezdett válni az amerikai RnB szcéna, köszönhetően az agyonpromózott 50Cent/Game/G-Unit triónak. Európában a „koszból felkapart ghettosoldier” image nem bejövős, mondhatni ciki. Ciki azért, mert nevetségessé teszi az egész feelingérzést, és ciki azért, mert mindenki tudja, h ez csak gyenge PR, amiről nehezen lehet leszakadni. (mer’ mégis, hogy néz mán’ az ki, h az egyik pillanatban még GMCből lövöldöztek, a másikban meg hajóról locsolják a donperinyont.
A nagy kiadók rájöttek, hogy az american dream, és a bronxi fekák lövöldözése már nem annyira eladható az öreg kontinensen, mint eddig. Ki kellett hát találni valami újat. És kitalálták. Elkezdtek Európaizálódni… Megmaradtak a jó csajok, a wannabe életérzés de átjöttek Európába forgatni. A Francia Riviérán, Monacóban, Yachtok tetején immár európai designer ruhákban, öltönyökben, és nem lógós naciban, és kosármezben. Tessék megnézni a 2007-2008ban készült klippeket. Természetesen korántesm extraértelmiségi művészfilmek lettek, de a fejlődés a videókon is látszik az apró részletekben. Nem Motorolán arcol a niggah, hanem Nokián, vagy Vertun, nem Hummerben ül, hanem Aston Martinban, és nem 15 kilós fuxban nyomja, hanem Tag Heuert visel. (monnyuk ezt is úgy h mindenki jól lássa a márkáját.
Az egész image váltással szükségszerű volt a hangzást, és a szövegeket is teljesen megreformálni. Itt jön be a képbe Timbo, akinek stílusát egyértelműen befolyásolja az RnB, a Dance, de még a Rock is.
Timbalandot olyan producerekhez hasonlítják, mint Brian Eno, Phil Spector vagy Norman Whitfield. A zenében kialakított magának egy azonnal felismerhető stílust. Az általa szerzett dalokat szokatlan elrendezések, hangzások és hangszerelések jellemzik. A ritmusai egyben saját védjegyei is. Mint Spectornál és Whitfieldnél, Timbaland alkotásait is néha beárnyékolják az éppen aktuális év fő zenei vonalai. Újszerűségével alkot nagyot, semmibe véve az eddig áttörhetetlennek vélt falakat, az RnB és más zenei műfajok között.
Dolgozik együtt a Linkin Parkkal, a One Republiccal és más fekete zenéhez kicsit sem közel álló elődadókkal is.
Igazi hírnevet egyértelműen a 2006ban megjelent Futuresex/Lovesound albummal szerzett magának és az albumot jegyző Justin Timberlakenek egyaránt. A lemezen található dalok és az új image segített egyébként kiemelni JT-t is a jókisfiús, nyálboy szerepből, és pár hónap alatt ő lett napjaink egyik legimádottabb pop ikonja. Az albumon olyan nagysikerű club himnuszok kaptak helyet mint a My Love, vagy a Sexy back. De említhetném még a What Goes Aroundot, is, ami örök csaj-pasi igazságokat fogalmaz meg, valami észbontó köntösbe csomagolva - és a sablonos szöveg ettől szerethetővé válik. Ezekből nem kis üzleti érzékkel azonnal remixeket is készítettek, illetve rögtön túrnézni indultak az új anyaggal.
A 2007 áprilisában megjelenő második önálló albuma, a Shock Value valódi siker-story. A lemez összesen 4,8 millió darabban fogyott, ezzel hatalmas árbevételt produkálva a maistronak. Ebben a számban természetesen nincsenek benne az iStoreban megvásárolt dalok, illetve az illegális letöltések sem, de mégis elég volt a Billboard 200as listáján az 5. illetve az EgyesültKirályságban a 2. helyre. A cdn található számokból 5 kislemez született. A tökéletesen megkomponált The Way I Are, a szerelmes sírós Apologize, vagy a Nelly Furtadoval és Justin Timberlakel trióban előadott Give It To Me mind-mind kötelező számok egy Rnb partyn.
3 éve álmodni sem mertem ekkora megújulásról, éppen ezért fogalmam sincs, hogy milyen új hangzások lesznek 2 éven belül. Talán ez fejlődik tovább, vagy megint kitalálnak valamit? Én mindenesetre kíváncsian várom az ukrán, mongól, vagy az arab RnB előretörését.:D Elvégre is mindig kell az újítás:D
Ajánlott bejegyzések:
Trackback address for this post::
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.